Istražne metode zasnovane na fizičkim efektima X-rays na ljudsko tkivo često se koriste u kliničkoj praksi za dijagnosticiranje mnogih patologija. Uz razvoj tehnologije, postojeće dijagnostičke metode se poboljšavaju – ispitivanje postaje sve ugodnije i sigurnije za pacijenta i više informativnije za doktora. Trenutno su najpopularnije radiološke dijagnostičke metode CT i MSCT – istrage su vrlo slične u skladu s principom skeniranja, ali postoji značajna razlika u građevinskoj strukturi.
Multispiralna računarska tomografija (MSCT) je vrsta CT ispita. Skeniranje se izvodi na naprednoj opremi i ima mnogo prednosti u odnosu na uobičajene CT zbog proširenih postavki – specijalista ima mogućnost prilagođavanja parametara skeniranja, prilagođavanje svakom pojedinačnom kliničkom slučaju. To pruža vrlo precizne slike željenog organa, koji će biti prikazani u najmanjim karakteristikama strukture.
Značajke multispiralnog računarskog tomografija
MSCT se zasniva na sposobnosti različitog razmišljanja X-rays iz tjelesnih tkiva prema njihovoj gustini – fizički princip skeniranja nije različit od uobičajenog skeniranja sa CT-om. Glavna karakteristika multispiralnog tomograma je distribucija X-Ray cijevi unutar uređaja – senzori koji emitiraju jonizujuću zračenje raspoređene su oko oboda uređaja. Tijekom slikanja, MSCT uređaj se okreće oko kreveta s pacijentom, a samo se krevet premješta vodoravno u skeneru. Ako tada slijedimo senzore oko pacijenta, dobivamo gustu spiralu – na osnovu ove studije naziva se spiralno računarska tomografija (SCT ili MSCT), a sami tomografije nazivaju se višedektorima.
Jedno postrojenje MSCT dovoljan je za skeniranje jednog odabranog područja – to je značajno skratilo vrijeme istrage. Na primjer, potrebno je samo nekoliko sekundi ispitivati trbušne organe, za razliku od redovnog CT provjere koji traje najmanje 15 minuta. Ovo postignuće omogućilo je značajno proširenje liste indikacija – istraga se sada može izvesti kod pacijenata koji teško lažu u zatvorenom prostoru, n. g. Kod djece, starijih i pacijenata sa klaustrofobijom. Isto se odnosi i na pacijente koji su povezani sa održavanjem životnih funkcija, pacijenti sa teškim somatskim bolestima i hitnim pacijentima. Sa nadograđenim računalnim tomografskim aparatom, istraga je gotovo nečualna i zato udobnije za pacijenta.
Moderni CTS nude minimalnu veličinu kriške 1 mm tako da se mogu prepoznati najmanje promjene.
Pored svih gore navedenih, MSCT takođe ima donju dozu zračenja za pacijenta – izloženost X-Rays tokom CT ispitivanja je gotovo 30% niži od konvencionalnog CT ispita. S obzirom na to, spiral CT ima znatno manje kontraindikata – može se koristiti kod djece.
Promijenjena je i tehnika kontrasta – potrebna je manja količina kontrasta sredstva za istraživanje CT-a. Kontrast je dat sa automatskim injektoricom koji je ugrađen u CT skener i naziva se Bolus kontrast. Ova tehnika omogućava bolji nadzor doze ubrizgavanja i značajno smanjuje opterećenje bubrega pacijenta.
CT ispit pruža ljekaru više informacija od normalnog CT ispitivanja, ali troši mnogo manje vremena za njegovo izvedbu. Budući da su slike izrađene u različitim avionima, oni su tačniji i detaljniji su što je moguće strukture organa.
Indikacije za MSCT
U većini slučajeva CT se koristi za dijagnosticiranje koštanih konstrukcija poput lobanje, kralježnice i udova. X-Rays apsorbiraju dobro tkivo tkiva, tako da dobijamo jasnu tr i-dimenzionalnu sliku koja se može pregledati sa svih strana. CT je imenovan za dijagnozu traumatičnih ozljeda – prijeloma, mikr o-Depričavca i kao dio onkološkog pregleda za otkrivanje neoplazmi i metastaza. Pored toga, može dijagnosticirati bolesti šupljih organa – želuca, crijeva i pluća. U mnogim se slučajevima CT koristi za diferencijalnu dijagnozu u slučajevima kada druge metode istrage nisu izrazile precizan rezultat. Ponekad CT skeniranje propisuje CT-u za objašnjenje lokalizacije, veličine i strukture otkrivenih neoplazmi.
U odnosu na uobičajeni CT, omogućava bolju vizualizaciju utemeljenu na CT-u:
- Male neoplazme do 1 mm.
- Cerebralno krvarenje, hematomi u mekim tkivima.
- Bolesti gušterače, jetre i žučnog mjehura.
- Nepravilnosti aorte i njenih grana.
Šta je bolje – CT ili MSCT?
Što je bolje – CT ili standardni CT? Na osnovu gore navedenog, multi-main CT ima veću dijagnostičku snagu, jer ispituje i kosti i meka tkiva. Ako pacijent ima mogućnost, bolje je izvesti CT pregled umjesto standardnog provjera CT-a, ali ne zaboravite razliku cijena – višenamjenska istraga CT koštat će nekoliko hiljada više.