Plućna embolija (PELA) je stanje u kojem tromb blokira plućnu arteriju. Kada se to dogodi, pacijent trpi oštećenje plućnog tkiva u obliku srčanog udara zbog nedostatka protoka krvi kroz žile. Jedan od glavnih dijagnostičkih koraka u TELA-i je elektroencefalografija. Savršeno prenosi znakove tromboze plućne arterije, jer srce ne može normalno transportirati krv u plućne žile. To uzrokuje kvar srca.
Uzroci nastanka TELA
Statistike pokazuju da je učestalost pojave 0, 5-2 slučaja na 1000 ljudi godišnje. Kod pacijenata starosti 75 godina, incidencija TELA je 1 na 100 pacijenata godišnje. Stopa mortaliteta na početku bolesti je 20-30%. Ako je pacijent uzimao lijekove koji smanjuju zgrušavanje krvi, stopa smrtnosti se smanjuje na 3%. TELA je češće komplikacija tromboflebitisa.
Kada se ugrušak može odvojiti od:
- Ispod: Donja šuplja vena (posebno ilijačni femoralni dio, 90%);
- karlični venski sistem;
- venski sistem potkolenice;
- proksimalne vene nogu, venska mreža zdjelice;
- gornja šuplja vena, desno srce (rijetko).
Razlozi
Nedostatak proteina C, S;
nedostatak antitrombina III;
povećana koncentracija faktora zgrušavanja VIII, IX, XI.
Duži period nepokretnosti (pacijenti vezani za krevet, postoperativni pacijenti);
nedovoljna funkcija srca;
slaba vaskularna funkcija;
starije od 50 godina;
Fertilni period kod žena; postpartalni period;
uzimanje oralnih kontraceptiva;
nagle promene klime.
Glavni simptomi TELA-e su otežano disanje, hemoptiza, kašalj, lupanje srca, nesvjestica, plavičasta koža i bol u grudima. Kratkoća daha zavisi od stepena začepljenja arterije, što je žila manje zatvorena, poremećaj disanja je manje izražen. Bolni sindrom je “pleuralne” prirode i pojačava se tokom disanja. Rijetko se javlja bol u grudima. Hemoptiza kod plućne embolije je rijetka, ali se smatra posebnom manifestacijom TELA.
Teški respiratorni distres, nesvjestica i kolaps su znakovi teškog ili masivnog TIJELA.„Sindrom pleuralne boli i hemoptiza se smatraju blagom tromboembolijom kada je oštećena periferna arterijska grana plućne cirkulacije.
Razlikujte TIJELA sa sljedećim pojmovima:
- bolest koronarne arterije;
- upala pluća;
- kancerozne promjene u plućnom tkivu;
- primarna plućna hipertenzija;
- disekcija torakalne aorte;
- zatajenje srca s preopterećenjem;
- pneumotoraks;
- upala perikardne vrećice;
- ozljeda torakalne kičme;
- mijalgija;
- povreda rebra.
Dijagnostičke mjere za TELA
Dijagnostičke mjere uključuju prikupljanje anamnestičkih podataka, pritužbe pacijenata, pregled pacijenta, propisivanje laboratorijskih i dodatnih istražnih metoda.
Dodatne istražne metode:
- elektrokardiografija (EKG);
- rendgenski snimak grudnog koša;
- ehokardiografija (EchoCG);
- transezofagealna ehokardiografija (TEEKG);
- Ventilaciono-perfuzijska scintigrafija pluća;
- spiralna kompjuterizovana tomografija (SCT);
- višeslojna kompjuterizovana tomografija (MSCT);
- tomografija elektronskim snopom (EBT);
- selektivna angiopulmonografija.
Selektivna angiopulmonografija se smatra vrlo informativnom. Aktivno se koristi ehokardiografija kroz jednjak. Mogu se vidjeti čak i mali trombi.
Ukoliko se posumnja na plućnu emboliju, pacijenta treba smjestiti u bolnicu.
EKG označava TIJELO
Koji su EKG znakovi plućne embolije? Prilikom očitavanja kardiograma vidljivi su znaci povećanog opterećenja desnog srca. U akutnom periodu TELA javlja se McGinn-Whitov sindrom. Karakteriše ga preklapanje Q, S talasa. ST segment je povišen u trećem odvodu (dole u 1. torakalnom odvodu), oblik T talasa je negativan (okrenut prema dole).
McGinn-Whitov sindrom se otkriva čim se pojave klinički znaci, pa su EKG znaci veoma važni za rano otkrivanje bolesti. To pomaže pacijentu da počne liječenje što je prije moguće.
Postoje i sljedeći TJELESNI EKG znaci: nekompletni (potpuni) blok prednjeg Gisovog snopa, oblik R talasa je veoma veliki u 1. torakalnom odvodu, a oblik T talasa je dole u svim torakalnim odvodima.
Moguće su ekstrasistole, ventrikularna tahikardija ventrikularnog porijekla. Pojavljuju se u veoma teškom toku bolesti. Područje prijelaza se pomiče ulijevo. Ovo se manifestuje produbljivanjem S talasa u 5, 6 grudnih odvoda. Osa srca se pomiče ulijevo, jer je desna strana organa preopterećena.
Znakovi elektrokardiograma nisu baš specifični, jer se mogu uočiti i kod drugih srčanih patologija. Stoga ih treba uporediti sa kliničkom slikom i anamnezom. Dodatne istražne tehnike moraju se provesti kako bi se razjasnila dijagnoza TELA.
Plućna embolija je stanje opasno po život. Rizik od smrti je vrlo visok ako se pacijent ne liječi na vrijeme. Elektrokardiografija je glavni element u dijagnostici plućne embolije u hitnoj fazi. Omogućava da se pacijent na vrijeme posumnja i spriječi smrt.